משקפיים אחרי ניתוח קטרקט

אז מגיע לכם מזל טוב..

משקפיים אחרי ניתוח קטרקט זקוקים לתשומת לב שונה.  סילקתם את הקטרקט שהפריע לראיה שלכם ובמקום עדשה עכורה יש לכם עדשה צלולה ושקופה. בחלק מהמקרים הקטרקט יופיע בשתי העיניים , בחלק מהם תצטרכו לחכות זמן ממושך בין ניתוח אחד לשני. 
בחלק מהמקרים היו לכם משקפיים לפני הניתוח , לרחוק , קרוב או משקפיים משולבים- מולטיפוקל. אבל , כמעט תמיד, תיקון הראיה לו תזדקקו לאחר הניתוח יהיה שונה (לעיתים משמעותית) מהתיקון לפני הניתוח.

מדוע המשקפיים היישנים לא יתאימו בדרך כלל

זה אומר בד״כ שהמשקפיים שהשתמשתם בהם לא מתאימים כבר. במהלך החודש הראשון עלולים להיות שינויים משמעותיים בתיקון הראיה לו תזדקקו.

זוהי תקופת ההחלמה והמספר לא יציב.
ברוב המקרים יש התייצבות לאחר מספר שבועות ובהתייעצות עם הרופא המטפל ועם אופטומטריסט תוכלו לתזמן הכנת משקפיים קבועים או וויתור על משקפיים בחלק מן המקרים.

ארבעת הכללים הפשוטים שאותם אני מיישם מסייעים לראיה צלולה ונוחה ומזעור טעויות.

ארבעה כללים להתאמת משקפיים אחרי קטרקט

המלצה ראשונה לאבחון ראייה והתאמת פתרונות לאחר ניתוח ירוד

אין כללים..וזה אומר שהניתוח שלכם לא דומה לזה של חבר או מכר או של מישהו אחר שביצע ניתוח דומה.

לפני שנה וחצי הגיעה אלי פציאנטית לאחר ניתוח. היא לא הצליחה לקרוא ברור ומשקפי המולטיפוקל שלה לפני הניתוח לא התאימו כלל. זה מצב נורמלי ונסבל בד״כ אולם הגברת עבדה במקצוע מסויים מאוד שדרש ממנה פיענוח מדוייק של תצלומי אוויר. בשבילה, לחכות חודש , היה פתרון בלתי נסבל בעליל.

במהלך החודש ביצעתי עבורה 2 זוגות משקפיים שונים (עם עדשות פשוטות ולא יקרות ) שנועדו לפתור לה את הצורך החשוב היחידי- ראיה מדויקת למרחק של 25 ס״מ.
לאחר חודש הותאמו לה משקפיים משרדיים שמתאימים לצרכים הקבועים שלה במקום העבודה.

במקרים אחרים יכול להיות שדרישות הראיה לא גבוהות ובהחלט ניתן להימנע מהכנת משקפיים זמניים ולחכות , תוך ביצוע כמה בדיקות עוקבות, עד לייצוב המספר והחלטה על פתרון קבוע יותר לאחר חודש בערך.

המלצה שנייה

הצמדו לפתרונות פשוטים ותתרכזו בצרכים שלכם.

לדוגמא, אם אתם עובדים ברציפות שעות ארוכות מול מסך מחשב , אינכם צופים כמעט בטלויזיה ואינכם קוראים ספרים, תשקיעו בפתרון ראיה נוח לסביבת עבודה קרובה- שולחן העבודה שלכם.
אם אינכם עובדים על מחשב ואתם תולעת ספרים + צופים אדוקים בטלויזיה אז תתרכזו בצרכים האלה ותבדקו איך אתם רואים כאשר אתם צופים במסך וכאשר אתם קוראים ספר ארוך.

בעל מקצוע מיומן ישאל אתכם את השאלות הנכונות ולבסוף יעזור לכם למצוא פתרונות פשוטים במידת האפשר שיפתרו לכם בעיות ולא ייצרו לכם בעיות.

המלצה שלישית

תהיו סבלניים ותקחו בחשבון שדברים לא יהיו מושלמים בחודש חודשיים הראשונים.

עלולים להיות שינויים באיכות הראיה אפילו תוך כדי היום. תופעות החלמה מסויימות ישפיעו על חדות הראיה, מצב הדמעות, תחושת הנוחות ועוד..בחלק מהמקרים נוצרים הפרשי דיאופטרי גדולים בין עין לעין ודרוש בעל מקצוע מיומן שיתאים לכם משקפיים נוחים. רוב הבעיות ידועות ומוכרות ולכן ביצוע מעקב כפי שנדרש מהרופא המטפל הינו הליך חשוב שיש להקפיד עליו.

המלצה אחרונה

בצעו התאמה למשקפיים קבועים במידת הצורך לאחר שהרופא/אופטומטריסט יבצעו את הביקורות הסופיות ויגיעו למסקנה שהסיכוי לשינוי מהיר קטן.

ולסיכום

תבצעו בדיקות עוקבות וביקורות בהתאם להמלצת הרופא המטפל

 • תבצעו משקפיים לצרכים הבוערים שלכם ותתרכזו שם.
 • תתאזרו בסבלנות עד לייצוב הראיה (לאחר המלצת רופא ואופטומטריסט)בהצלחה !
 

2 Comments on “משקפיים אחרי ניתוח קטרקט”

 1. Avatar

  שלום. אני מכיר לפחות שלושה אנשים שעברו ניתוח קטרקט בשתי העניים ולא צריכים כלל משקפיים, לא לראייה ולא לקריאה. (לא ביצעו ניתוח יקר, מולטיפוקל..)
  איך זה קורה והאם זה נפוץ

  1. שקוף שקוף

   היי,
   בהחלט אפשרי , ובהחלט נפוץ.
   איך זה מתבצע? תכנון נכון של מספר בעדשה המושתלת יבטל את הלקוי שהיה בעין.
   בנוסף, נהוג לתת תיקון כך שבעין אחת תוכל לראות ברור לקרוב ובעין השניה לרחוק.
   אין הצלחה 100 אחוז אך זה בהחלט עובד באחוזים גבוהים.
   אנו יכולים לייעץ לכל מקרה לגופו לפני וגם אחרי הטיפול. לעיתים יש צורך במשקפיים למקרי קצה כמו נהיגה בלילה או קריאה ממושכת אך לרוב היום הכל בסדר.
   בהצלחה
   דודו- אופטומטריסט – שקוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *