ציפויים לעדשות משקפיים: הטוב הרע והיפה..

לפני 25 שנה נכנס איש מכירות נמרץ וסיפר לנו על החידוש האחרון בתחום.

חמוש בברזלית לניקוי כלים שלף הבחור עדשה עם ציפוי מסתורי ושפשף אותה עם הברזלית, מול עיננו המשתאות נותרה העדשה נקייה משריטות וצלולה יותר ממה שהיכרנו עד אז. 

אמנם מהר מאוד גילינו ששריטות נוצרות גם על הציפוי (אפילו די בקלות) אבל המראה הצלול ונטול רוב ההשתקפויות הפך את המוצר החדש ללהיט.

היום.. שני עשורים לאחר מכן, רוב המשקפיים (שמכינים במכוני אופטיקה) בעולם מכילים את ציפוי הפלא הזה. למרות זאת משהו השתבש בדרך.. הציפויים התחילו להתקלף.

בלי הודעה מראש ויוצרים שכבה ערפילית שלא ניתנת לניקוי.

הכנסת מגש עדשות למכונת ציפוייםעדשות ללא צפוי מול עדשות עם צפוי אנטי רפלקסהדמיית שכבת הצפוי לעדשות

מה קורה לעדשות? למה הן מתקלקלות?

בחמש עשרה השנים האחרונות חלה מהפכה בייצור חומרים קלים, דקים ובלתי שבירים בתעשיית העדשות. הצרכנים הרוויחו מוצרים קלים, נוחים ובטוחים יותר אבל..מתקלפים ורגישים לחום, לכלוך וחומרים כימיים.

מה זה ציפוי טוב לעדשות משקפיים?

הציפוי מורכב מכמות משתנה של שכבות. כמות השכבות קובעת בד״כ את איכות הציפוי והמראה שלו וכמו כן את רמת החזר האור מן העדשה. החזר נמוך=עדשה צלולה יותר.

ציפוי טוב שמורכב משכבות רבות מצריך מכונות טובות יותר, חומרים טובים יותר ותהליך ארוך יותר (וייקר יותר)

עדשה נחותה תראה לעין לא מקצועית די דומה אבל איכות הציפוי, החזר האור וחוזק הצפוי יהיו נחותים והעדשה תהיה רגישה יותר לפגעי הזמן.

גם עדשות טובות ייתקלפו ויפגמו בתנאי חום ובחשיפה לחומרים שונים אבל זה ייקח זמן רב יותר ולרוב העדשה תחזיק מעמד לאורך זמן וללא פגם.

חברות עדשות וותיקות כמו HOYA, RODENSTOCK משקיעות הון עתק במחקר ופיתוח על מנת לשפר את איכות הציפוי. היתרון יהיה במראה, בחוזק ובאיכות האופטית.

למה עדשות למשקפיים מתקלפות ואיך לשמור?

הלכתם לים? שמתם את משקפי הראיה בנרתיק כהה וחבשתם את משקפי השמש? יצרתם תנור איטי .. השמש מחממת את נרתיק המשקפיים ותוך הנרתיק מגיע לטמפרטורה גבוהה שמתיכה את הציפוי. בד״כ לא תרגישו בכלום אבל לאחר שבוע או שבועיים יחלו להווצר סדקים דקיקים בצפוי וערפיליות תכסה את העדשה.

כדאי לשמור את הנרתיק במקום מוסתר ומוצל ובתיק שנמצא מחוץ להישג קרני השמש. כנ״ל באוטו. משקפיים שנותרו חשופים לשמש בנרתיק או שלא בנרתיק ייפגמו.

סאונה, ג׳קוזי – בלי משקפיים. האדים מזיקים לצפוי.

עושים על האש? תמנעו ממשקפיים, ואם אתם חייבים אז רצוי זוג ישן. אם אין אז לשים לב ולא להיחשף לחום גבוה מדי. משקפיים ששוהים במגירה זמן רב נפגמים. השמש מגיעה גם לארונות כשהחלונות פתוחים ולאחר שנה או יותר שכבת העדשה החיצונית נפגמת.

קרמים חזקים, חומרי ניקוי עם אלכוהול וספריי שער ייפגמו בעדשה. תמנעו מהם.

לסיכום

כל העדשות המצופות רגישות לחום ולחומרים כימיים כאלו או אחרים עדשות עם צפוי טוב מחברה טובה יחזיקו בד״כ עשרת מונים טוב יותר מעדשות נחותות. הן גם ייתנו לנו הגנה טובה יותר מקרינה מזיקה ומסינוור. הקפדה על תנאי חום סבירים והימנעות ממגע עם חומרים אלכוהוליים או ספריי שער וכדומה תאריך את חיי העדשה.

נושאים קרובים ↓

סוגי עדשות למשקפי שמש - מדריך והמלצות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *